Πολιτιστικό Καλοκαίρι Δήμου Αρταίων: Πρόγραμμα εκδηλώσεων

Πλούσιο είναι πρόγραμμα των Πολιτιστικών εκδηλώσεων του Δήμου Αρταίων για το καλοκαίρι 2015. Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

– 3/6 – 7/6: Μουσικοθεατρική παράσταση “9/8 βήματα ψυχών” Ν.Ο.Θ.Α., Θερινός κιν/φος “Ορφέας” – 5/6: “Άγνωστες γωνιές του Αμβρακικού”: Ένας περίπατος στην Κορωνησία Άρτας, Εφορεία Αρχαιοτήτων Άρτας Κορωνησία Άρτας – 10:30
– 9/6 ΤΡΙΤΗ: Θεατρική παράσταση: “Λυσιστράτη” του Αριστοφάνη, 8ο Δημοτικό Σχολείο Άρτας, Κάστρο Άρτας
– 10/6 ΤΕΤΑΡΤΗ: Μουσικοκινητικά παιχνίδια – σκετς – χοροί, 2ο Δημοτικό Σχολείο Άρτας, Κάστρο Άρτας
– 11/6 ΠΕΜΠΤΗ: Θεατρική παράσταση “Βάτραχοι”, 2ο Δημοτικό Σχολείο Άρτας, Κάστρο Άρτας
– 12/6 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Μουσική εκδήλωση: “Η θάλασσα στο ελληνικό τραγούδι”, 1ο Δημοτικό Σχολείο Άρτας, Προαύλειος χώρος 1ου Δημοτικού Σχολείου
– 13/6 ΣΑΒΒΑΤΟ: CLOCKWORK CASTLE FESTIVAL II (The Dubrovniks – Sisters Of Your Sunshine Vapor – Heritage – False Alarm), Κουρδιστό Πορτοκάλι – ΑΡΤΑ, Κάστρο Άρτας
– 14/6 ΚΥΡΙΑΚΗ: 1) Zumba Perfomance Day, Σύλλογος “Armonia”, Κάστρο Άρτας
2) Έκθεση ζωγραφικής μαθητών, με θέμα “Αιμοδοσία”, Σύλλογος Εθελοντών Αιμοδοτών Άρτας, Δημοτική Πινακοθήκη
3) “Ο Καραγκιόζης πλοίαρχος και η Γοργόνα”, Θέατρο Σκιών Θανάση και Κώστα Σπυρόπουλου, Κάστρο Άρτας – 20:15
– 16 – 22/6: 1) Έκθεση ζωγραφικής τμημάτων ενηλίκων, Δημοτική Πινακοθήκη
2) Συναυλία Big Band Λύκειο ΕKS – Xerten (Γερμανία), Θερινός κιν/φος “Ορφέας”
3) Παράσταση Χορού Σχολή χορού “Il balleto” Κάστρο Άρτας
– 17/6 ΤΕΤΑΡΤΗ: Βραδιά Χορωδιών, Πολιτιστικός Σύλλογος “Μακρυγιάννης”, Κάστρο Άρτας
– 19/6 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: 1) Επιστημονικό συνέδριο: “Η Υστερο – οθωμανική Άρτα (Narda) και η μετάβαση στην ελεύθερη πόλη” Δήμος Αρταίων – Τ.Ε.Ι. Ηπείρου Αίθουσα “Σκουφάς” – 18:00
2) Παράσταση Χορού, Σχολή Χορού αναγνωρισμένη από το Κράτος, Κάστρο Άρτας
3) Βραδιά δημοτικού τραγουδιού, Μορφωτικός Σύλλογος Κορφοβουνίου “Ο Αη Γιώργης”, Κεντρική πλατεία Κορφοβουνίου
4) Επιστημονικό συνέδριο: “Η Υστερο – οθωμανική Άρτα (Narda) και η μετάβαση στην ελεύθερη πόλη – Απονομή βραβείων Δήμος Αρταίων – Τ.Ε.Ι. Ηπείρου Αίθουσα “Μακρυγιάννης” – 09:00
5) Συναυλία του Τ.Ε.Ι. Ηπείρου Δήμος Αρταίων – Τ.Ε.Ι. Ηπείρου, Ιμαρέτ
– 22/6 ΔΕΥΤΕΡΑ: Βραδιά παραδοσιακών χορών, Πολιτιστικός Σύλλογος “Μακρυγιάννης”, Κάστρο Άρτας
– 23/6 ΤΡΙΤΗ: 1) Αναβίωση εθίμου: Άγιος Ιωάννης ο Ριγανάς Δήμος Αρταίων – Πολιτιστικοί Σύλλογοι Άρτας πλατείες Σκουφά – Αγίας Θεοδώρας – Αγίου Νικολάου
2) Επίσημη δοξολογία και κατάθεση στεφάνων για την Απελευθέρωση της Άρτας Π.Ε. Άρτας – Δήμος Αρταίων Ι.Ν. Παναγίας Παρηγορήτισσας 11:00 – πλατεία Ελευθερίας – 11:30
3) Συναυλία με τον Θανάση Πολυκανδριώτη, Δήμος Αρταίων – Τ.Ε.Ι. Ηπείρου, Πλατεία Σκουφά
– 25/6 – 30/6: 1) Έκθεση ιστορικών κειμηλίων Δήμος Αρταίων – Δημοτική Πινακοθήκη, Δημοτική Πινακοθήκη “Κάποτε στην Άρτα” με τους ΤΑΚΙΜ, Μουσικοφιλολογικός Σύλλογος «ΣΚΟΥΦΑΣ», Προαύλειος χώρος Ι.Ν. Παναγίας Παρηγορήτισσας
2) Βραδιά παραδοσιακών χορών, Εκπολιτιστικός Σύλλογος Πραμαντιωτών Άρτας “Τα Πράμαντα”, Πλατεία Ζέρβα, Άρτα
3) BALKAN JUNE FESTIVAL (Μάρθα Φριντζήλα – Kalasevda), Σωματείο “Βαλκάνιων Δρώμενα – Σύλλογος Άρτας”, Κάστρο Άρτας
4) Παράσταση Χορού Μουσικοφιλολογικός Σύλλογος «ΣΚΟΥΦΑΣ», Προαύλειος χώρος Ι.Ν. Παναγίας Παρηγορήτισσας
5) Προβολή ταινίας – ντοκιμαντέρ με τίτλο: “Το Γεφύρι της Άρτας” του Βασίλη Γκανιάτσα, Εκπολιτιστικός και Μορφωτικός Σύλλογος Γριμπόβου, Κεντρική πλατεία Γριμπόβου – 21:30
6) Βραδιά Νεολαίας, Πολιτιστικός και Εξωραϊστικός Σύλλογος Άγιων Ανάργυρων, Κεντρική πλατεία Άγιων Ανάργυρων
7) BALKAN JUNE FESTIVAL (Ayşenur Kolivar – Sazman – Krotalarta), Σωματείο “Βαλκάνιων Δρώμενα – Σύλλογος Άρτας”, Κάστρο Άρτας
8) Βραδιά παραδοσιακών χορών – δημοτικού τραγουδιού, Πολιτιστικός και Εξωραϊστικός Σύλλογος Άγιων Ανάργυρων, Κεντρική πλατεία Άγιων Ανάργυρων
– 28/6 ΚΥΡΙΑΚΗ: Βραδιά μοντέρνων χορών, Εργαστήρι χορού και κίνησης, Κάστρο Άρτας
– 29/6 ΔΕΥΤΕΡΑ: Βραδιά παραδοσιακών χορών, Εργαστήρι χορού και κίνησης, Προαύλειος χώρος Ι.Ν. Παναγίας Παρηγορήτισσας
– 30/6 ΤΡΙΤΗ: Παράσταση Χορού, Λύκειο Ελληνίδων Άρτας, Κάστρο Άρτας
– 24/6 ΤΕΤΑΡΤΗ, 25/6 ΠΕΜΠΤΗ, 26/6 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 27/6 ΣΑΒΒΑΤΟ, 15/6 ΔΕΥΤΕΡΑ, 16/6 ΤΡΙΤΗ, 19/6 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 20/6 ΣΑΒΒΑΤΟ: 1) Συναυλία Κλασικής Μουσικής, (Χορωδία Πρέβεζας “Αρμονία” – “Λύκειο Ελληνίδων” Ιωαννίνων – Δημοτικό Ωδείο Ιωαννίνων – Πολιτιστικός Σύλλογος “Μακρυγιάννης” – Ορχήστρα Δήμου Ιωαννιτών) Δήμος Αρταίων – Εφορεία Αρχαιοτήτων Άρτας – Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ιωαννιτών, Προαύλειος χώρος Ι.Ν. Παναγίας Παρηγορήτισσας
2) Θέατρο Σκιών του Γ. Ηπειρώτη με συνοδεία ζωντανής ορχήστρας, Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων Δημοτικού Σχολείου Γραμμενίτσας, Κάστρο Άρτας
3) Θεατρική παράσταση “Ο μικρός πρίγκηπας”, Παιδική Σκηνή “Μαγικές Σβούρες”, Κάστρο Άρτας
4) Συναυλία με ροκ συγκροτήματα, Σύλλογος Φίλων Μουσικής “Ο αυλός”, Θερινός κιν/φος “Ορφέας”
5) Παράσταση χορού, Εργατικό Κέντρο Άρτας, Κάστρο Άρτας
6) Συναυλία με ροκ συγκροτήματα, Σύλλογος Φίλων Μουσικής “Ο αυλός”, Θερινός κιν/φος “Ορφέας”
7) Βραδιά παραδοσιακού τραγουδιού – παραδοσιακών χορών, Εκπολιτιστικός Σύλλογος Αμπελίων – Αμμότοπου “Η Αγία Παρασκευή”, Αμπέλια Αμμότοπου
8) Συναυλία με ροκ συγκροτήματα, Σύλλογος Φίλων Μουσικής “Ο αυλός”, Θερινός κιν/φος “Ορφέας” 9) Παράσταση χορού, Πολιτιστικός και Μορφωτικός Σύλλογος Κιρκιζάτών – Πλησιών Άρτας “Η Λεπτοκαρυά”, Κεντρική πλατεία Κιρκιζατών
10) Βραδιά παραδοσιακού τραγουδιού (Λαλητάδες), Πολιτιστικός Σύλλογος Εργατικών Κατοικιών “Ο Άγιος Παντελεήμων”, Κεντρική πλατεία Εργατικών Κατοικιών
– 5/7 ΚΥΡΙΑΚΗ: 1) Μιούζικαλ “Μέρες ραδιοφώνου – 50 χρόνια Ελλάδα”, Εργοπαραγωγική Αίθουσα “Διώνη”
2) Παράσταση χορού, Λαογραφικός Σύλλογος “ΚΩΣΤΗΛΑΤΑ”, Κάστρο Άρτας
3) Βραδιά δημοτικού τραγουδιού, Εκπολιτιστικός και Μορφωτικός Σύλλογος Απόμερου, Απόμερο Άρτας
– 7/7 ΤΡΙΤΗ: Θέατρο Σκιών του Γ. Ηπειρώτη με συνοδεία ζωντανής ορχήστρας, Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων Δημοτικού Σχολείου Γραμμενίτσας, Κάστρο Άρτας
– 8 – 15/7: Έκθεση Αγιογραφίας, Δημοτική Πινακοθήκη
– 8/7 ΤΕΤΑΡΤΗ: 1) Θεατρική παράσταση: “Ο Αλαντίν και το μαγικό λυχνάρι”, Θέατρο μαριονέτας “Γκότση”, Κάστρο Άρτας
2) Ρεμπέτικη Βραδιά, Αρτινή Παρέα, Κάστρο Άρτας
3) Βραδιά παραδοσιακού τραγουδιού και χορών – Συμμετοχή του Π/Σ Καλοχωρίου Θεσσαλονίκης, Πολιτιστικός και Αθλητικός Σύλλογος Φιλοθέης Φιλοθέη Άρτας
4) Βραδιά παραδοσιακού τραγουδιού – παραδοσιακών χορών, Μορφωτικός και Εκπολιτιστικός Σύλλογος Βίγλας, Δημοτικό Σχολείο Βίγλας Άρτας
– 12/7 ΚΥΡΙΑΚΗ: Παράσταση παραδοσιακού Καραγκιόζη, Θέατρο Σκιών Αθανασίου, Κάστρο Άρτας
– 14/7 ΤΡΙΤΗ: Rocking Arta Festival III Gus G. Old Post – Rails of Music, Θερινός κιν/φος “Ορφέας” – 19:00
– 15/7 ΤΕΤΑΡΤΗ: Θεατρική παράσταση: “Φρουτοπία” του Ευγένιου Τριβιζά, People Entertainment Group, Κάστρο Άρτας
– 16/7 ΠΕΜΠΤΗ: 1) Νίκος Σιακουφης, Δήμος Αρταίων, Παραποτάμιο Πάρκο Άρτας
2) Βραδιά παραδοσιακού τραγουδιού – παραδοσιακών χορών, Πολιτιστικός και Λαογραφικός Σύλλογος Γραμμενίτσας “Το γαϊτανάκι”, Κεντρική πλατεία Γραμμενίτσας
3) Ημερήσιο και βραδινό παραδοσιακό πανηγύρι, Εξωραϊστικός Σύλλογος Καπνών Σκούπας, Πλατεία Ι.Ν. Αγίας Μαρίνας Σκούπας
– 18 – 31/7: Έκθεση φωτογραφίας ομάδας Κ.Α.Δ.Ρ.Ο. Φιλιππιάδας, Δημοτική Πινακοθήκη, Δημοτική Πινακοθήκη
– 18/7 ΣΑΒΒΑΤΟ: Βραδιά λαϊκού – δημοτικού τραγουδιού, Πολιτιστικός Σύλλογος Ρόκκα “Ο Άγιος Νικόλαος”, Δημοτικό Σχολείο Ρόκκα
– 19/7 ΚΥΡΙΑΚΗ: 1) Βραδιά παραδοσιακού τραγουδιού, Εκπολιτιστικός και Μορφωτικός Σύλλογος Γριμπόβου, Κεντρική πλατεία Γριμπόβου – 22:00
2) Ημερήσιο παραδοσιακό πανηγύρι, Πολιτιστικός Σύλλογος Δαφνωτής, Προαύλειος χώρος Ι.Ν. Προφήτη Ηλία
3) Βραδιά παραδοσιακού τραγουδιού, Πολιτιστικός Σύλλογος Δαφνωτής, Κεντρική πλατεία Δαφνωτής 4) Θεατρική παράσταση: “Η Φόνισσα” του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, Οργανισμός Ελληνικού Θεάτρου “Αιχμή”, Κάστρο Άρτας
5) Βραδιά παραδοσιακού τραγουδιού με καγκελάρι, Πολιτιστικός Σύλλογος Δαφνωτής, Κεντρική πλατεία Δαφνωτής
– 25/7 ΣΑΒΒΑΤΟ: 1) Βραδιά δημοτικού τραγουδιού, Μορφωτικός Σύλλογος Μύτικα, Μύτικα Άρτας
2) Παραδοσιακό – θρησκευτικό πανηγύρι, Πολιτιστικός και Λαογραφικός Σύλλογος Γραμμενίτσας “Το γαϊτανάκι”, Προαύλειος χώρος Ι.Ν. Αγίου Παντελεήμωνα
3) Ημερήσιο παραδοσιακό πανηγύρι, Πολιτιστικός Σύλλογος Αμμότοπου “Η Κιάφα”, Πανόραμα Αμμότοπου
– 21/7 ΤΡΙΤΗ, 26/7 ΚΥΡΙΑΚΗ, 6/7 ΔΕΥΤΕΡΑ, 10/7 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 17/7 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 20/7 ΔΕΥΤΕΡΑ, 1/7 ΤΕΤΑΡΤΗ, 2/7 ΠΕΜΠΤΗ, 3/7 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 4/7 ΣΑΒΒΑΤΟ, 29/7 ΤΕΤΑΡΤΗ: Βραδιά παραδοσιακού τραγουδιού – παραδοσιακών χορών, Μορφωτικός Σύλλογος Κορφοβουνίου “Ο Αη Γιώργης”, Κεντρική πλατεία Κορφοβουνίου
– 31/7 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: 1) Βραδιά παραδοσιακού τραγουδιού – φεστιβάλ χορευτικών ομάδων, Πολιτιστικός Σύλλογος Ροδαυγής “Η Αγία Παρασκευή”, Κεντρική πλατεία Ροδαυγής – 20:30
2) Παρουσίαση του βιβλίου της Παν. Λάμπρη: “Η μνήμη της γεύσης”, Πολιτιστικός Σύλλογος Ροδαυγής “Η Αγία Παρασκευή”, Δημοτικό Σχολείο Ροδαυγής – 19:30
3) KONTRA PARTY 2, Εκπολιτιστικός και Μορφωτικός Σύλλογος Γριμπόβου, Γρίμποβο, θέση “Κόντρα” – 22:30
4) Θέατρο Σκιών, Μορφωτικός και Εκπολιτιστικός Σύλλογος Βίγλας, Δημοτικό Σχολείο Βίγλας Άρτας
5) Βραδιά παραδοσιακών χορών, Πολιτιστικός Σύλλογος Αμμότοπου “Η Κιάφα”, Πανόραμα Αμμότοπου
6) Βραδιά παραδοσιακού τραγουδιού – παραδοσιακών χορών, Μορφωτικός Σύλλογος Άγιου Σπυρίδωνα, Κεντρική πλατεία Άγιου Σπυρίδωνα
7) Δραστηριότητες για παιδιά από τους Προσκόπους Άρτας, Πολιτιστικός Σύλλογος Ροδαυγής “Η Αγία Παρασκευή”, Κεντρική πλατεία Ροδαυγής – 18:00
8) Ημερήσιο γλέντι με παραδοσιακή μουσική, Αδελφότητα Φανερωμιωτών “Η Αγία Φανερωμένη”, Φανερωμένη Άρτας
9) Θεατρική παράσταση και αντάμωμα χορωδιών, Πολιτιστικός Σύλλογος Αμμότοπου “Η Κιάφα”, Πανόραμα Αμμότοπου
10) Εργαστήρι ζωγραφικής, Πολιτιστικός Σύλλογος Ροδαυγής “Η Αγία Παρασκευή”, Κεντρική πλατεία Ροδαυγής (10:00 – 12:00 και 18:00 – 20:00)
11) Θέατρο Σκιών του Γ. Ηπειρώτη, Μορφωτικός Σύλλογος Κορφοβουνίου “Ο Αη Γιώργης”, Κεντρική πλατεία Κορφοβουνίου
– 4/8 ΤΡΙΤΗ: Εργαστήρι ζωγραφικής, Πολιτιστικός Σύλλογος Ροδαυγής “Η Αγία Παρασκευή”, Κεντρική πλατεία Ροδαυγής (10:00 – 12:00 και 18:00 – 20:00)
– 5/8 ΤΕΤΑΡΤΗ: 1) Προβολή ταινίας – ντοκιμαντέρ με θέμα “Σέλτσος – Σουλιώτες, η θυσία” του Βασίλη Γκανιάτσα, Πολιτιστικός Σύλλογος Ροδαυγής “Η Αγία Παρασκευή”, Κεντρική πλατεία Ροδαυγής – 20:30
2) Βραδιά έντεχνου και ρεμπέτικου τραγουδιού, Πολιτιστικός Σύλλογος Ροδαυγής “Η Αγία Παρασκευή”, Κεντρική πλατεία Ροδαυγής
3) “Μια φορά κι έναν καιρό…”: αφήγηση παραμυθιών και διαδραστικό παιχνίδι από την Παραμυθούλα, Πολιτιστικός Σύλλογος Ροδαυγής “Η Αγία Παρασκευή”, Κεντρική πλατεία Ροδαυγής – 18:00
4) Θέατρο Σκιών του Γ. Ηπειρώτη, Πολιτιστικός Σύλλλογος Ροδαυγής “Η Αγία Παρασκευή”, Κεντρική πλατεία Ροδαυγής – 20:00
– 9/8 ΚΥΡΙΑΚΗ: Θεατρική παράσταση: “Το παραμύθι χωρίς όνομα”, Κάρμεν Ρουγγέρη, Κάστρο Άρτας – 10/8 ΔΕΥΤΕΡΑ: 1) Προβολή ταινίας του σκηνοθέτη Δημήτρη Καραδήμου, Πολιτιστικός Σύλλογος Ροδαυγής “Η Αγία Παρασκευή”, Κεντρική πλατεία Ροδαυγής – 20:30
2) Ημερήσιο παραδοσιακό καγκελάρι, Πολιτιστικός Σύλλογος Σκούπας, Προαύλειος χώρος του Ι.Ν. Παναγίας
3) Βραδιά παραδοσιακού τραγουδιού, Πολιτιστικός Σύλλογος Σκούπας, Πλατεία Ι.Ν. Αγίου Αθανασίου
– 17/8 ΔΕΥΤΕΡΑ: Παράσταση παραδοσιακού Καραγκιόζη, Θέατρο Σκιών Αθανασίου, Κάστρο Άρτας
– 19/8 ΤΕΤΑΡΤΗ: Βραδιά παραδοσιακών ερασιτεχνών οργανοπαικτών, Εξωραϊστικός Σύλλογος Καπνών Σκούπας, Πλατεία Ι.Ν. Αγίας Μαρίνας Σκούπας
– 24/8 ΔΕΥΤΕΡΑ: Ημερήσιο παραδοσιακό πανηγύρι, Πολιτιστικός Σύλλογος Δαφνωτής, Δαφνωτή Άρτας – 25/8 ΤΡΙΤΗ: “Το Μαγικό ταξίδι της Ευγενίας” με τη Λάουρα Νάργες, Θέατρο του Βορρά, Κάστρο Άρτας
– 28/8 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Θέατρο Σκιών, Μορφωτικός Σύλλογος Πολύδροσου, Κεντρική πλατεία Πολύδροσου
– 29/8 ΣΑΒΒΑΤΟ: Βραδιά παραδοσιακών χορών, Μορφωτικός Σύλλογος Πολύδροσου, Δημοτικό Σχολείο Πολύδροσου
– 29/8 ΣΑΒΒΑΤΟ, 30/8 ΚΥΡΙΑΚΗ, 1 – 18/9: Έκθεση ζωγραφικής και φωτογραφικού υλικού, Φορέας Διαχείρισης Αμβρακικού, Δημοτική Πινακοθήκη
– 25/9 – 31/10: Έκθεση του Σωματείου Πτυχιούχων Ανώτατων Σχολών Εικαστικών Τεχνών Ηπείρου Δήμος Αρταίων – Εφορεία Αρχαιοτήτων Άρτας – Δημοτική Πινακοθήκη Δημοτική Πινακοθήκη

 

Tags:

, , , , , ,

Leave a Reply